praga.infoczechy.pl
PRAGA
LOTNISKO W PRADZE Połączenia na terenie Czech O NAS KONTAKT
Strona główna / Geografia Czech / położenie aktualizacja serwisu:
Czwartek, 20 Grudzień 2018r.

 Wycieczki Po Pradze
-> Geografia Czech
klimat ochrona przyrody położenie
-> Historia
rys historyczny święta państwowe
-> Jak podróżować po Czechach samochodem
autostrady dozwolone prędkości myto dla autobusów przepisy drogowe wyposażenie samochodu
-> Niezbędnik turysty
telefony alarmowe
-> Uzdrowiska w Czechach
Jeseniki Karlovy Vary Mariańskie Łaźnie Podebrady
-> MAPA STRONY
mapa strony


położenie


Republika Czeska liczy 10,4 mln mieszkańców i zajmuje powierzchnię 78 964 km2. Jest krajem śródlądowym, położonym pomiędzy Polską, Słowacją, Austrią i Niemcami.

Czechy w swym ukształtowaniu mają znaczną przewagą obszarów wyżynnych od 300 do 1000 m n.p.m., które stanowią 93% powierzchni kraju. Reszta to 5% nizin poniżej 300 m n.p.m. i 2% powyżej 1000 m n.p.m. Różnica wysokości pomiędzy najwyższym punktem Czech - Śnieżką (1602 m) i najniższym - poziom Łaby w Hřensku (117 m) wynosi 1485 m n.p.m.
Na obszarze Czech znajdują się dwie jednostki strukturalne: Masyw Czeski, powstały w orogenezie hercyńskiej i fragment Karpat na wschodzie w czasie orogenezy alpejskiej. Do Masywu Czeskiego należą, otaczające z trzech stron, stare góry zrębowe Szumawa, Las Bawarski, Las Czeski, Rudawy oraz najwyższe góry Czech - Karkonosze, ze Śnieżką (1602 m). Powstawaniu Szumaw towarzyszyła działalność wulkaniczna, co jest przyczyną występowania tam gorących źródeł mineralnych i cieplic. W środkowej części Masywu znajduje się zapadlisko tektoniczne - Nizina Połabska z doliną górnej Łaby, głównej rzeki Czech, na południu natomiast Kotliny Trzebońska, Pilzneńska i Budziejowicka. Wschodnia część Czeskiej Republiki to morawsko-śląski pas obniżeń, oddzielający Masyw Czeski od Karpat. Występują tam Karkonosze. W Karpatach natomiast zlokalizowane są Jaworniki, Małe Karpaty i Beskidy Morawskie z najwyższym szczytem Łysa Góra 1324 m n.p.m.
Historycznie Czechy podzielone są na Czechy, krainę leżącą pomiędzy Rudawami i Sudetami oraz Morawy, opierające się o południowy masyw Beskidów i Śląsk, położony na północ od Moraw.

do góry  do góry
© Uniwersal Travel Polska 1998-2024 Wszelkie prawa zastrzeżone   Design: WebArt4U.pl

spampoison
0.00958490